  • Mfr # M39090.120.0024
  • Zoro # G2646281
Key Features
Pin Type
Pull Out
System of Measurement
Metric
Pin Diameter
13 mm
Material
Steel
Rockwell Hardness
C60
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M39090.120.0024
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Pin Diameter
13 mm
Nominal Diameter
12 mm
Shank Length
25 mm
Overall Length
24mm
Thread Size
M6
Details
Item
Dowel Pin
Pin Type
Pull Out
System of Measurement
Metric
Material
Steel
Rockwell Hardness
C60
Material Grade/Class
Ungraded
Finish
Plain
Meets
DIN 7979 D
Dimensional Standards
DIN 7979D
Manufacturer Location
Globally Sourced
Description
Dowel Pin,Steel,12mm dia,24mm L,PK10, Pin Type Pull Out, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Pin Diameter 12 mm, Rockwell Hardness C60, Product Type Dowel Pin, Shank Length 24 mm, System of Measurement Metric, Nominal Diameter 12 mm, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced, Thread Type Metric, Dimensional Standards DIN 7979D, Package Quantity 10