  • Mfr # M39090.080.0016
  • Zoro # G0205670
Pin Diameter
9 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M39090.080.0016
Pin Diameter
9 mm
Nominal Diameter
8 mm
Shank Length
17 mm
Overall Length
16mm
Thread Size
M5
Description
Dowel Pin,Steel,8mm dia,16mm L,PK50, Pin Type Pull Out, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Pin Diameter 8 mm, Thread Size M5, Rockwell Hardness C60, Product Type Dowel Pin, Shank Length 16 mm, System of Measurement Metric, Nominal Diameter 8 mm, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced, Thread Type Metric, Dimensional Standards DIN 7979D, Package Quantity 50