  • Mfr # M39090.120.0040
  • Zoro # G1940526
Pin Diameter
13 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M39090.120.0040
Pin Diameter
13 mm
Nominal Diameter
12 mm
Shank Length
41 mm
Overall Length
40mm
Description
Dowel Pin,Steel,12mm dia,40mm L,PK10, Pin Type Pull Out, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Pin Diameter 12 mm, Rockwell Hardness C60, Product Type Dowel Pin, Shank Length 40 mm, System of Measurement Metric, Nominal Diameter 12 mm, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced, Thread Type Metric, Dimensional Standards DIN 7979D, Package Quantity 10