  • Mfr # M39090.160.0080
  • Zoro # G0547955
Pin Diameter
17 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M39090.160.0080
Pin Diameter
17 mm
Nominal Diameter
16 mm
Shank Length
81 mm
Overall Length
80mm
Description
Dowel Pin,Steel,16mm dia,80mm L,PK5, Pin Type Pull Out, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Pin Diameter 16 mm, Rockwell Hardness C60, Product Type Dowel Pin, Shank Length 80 mm, System of Measurement Metric, Nominal Diameter 16 mm, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced, Thread Type Metric, Dimensional Standards DIN 7979D, Package Quantity 5