  • Mfr # M39090.200.0080
  • Zoro # G0205558
Key Features
Pin Type
Pull Out
System of Measurement
Metric
Pin Diameter
21 mm
Material
Steel
Rockwell Hardness
C60
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M39090.200.0080
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Pin Diameter
21 mm
Nominal Diameter
20 mm
Shank Length
81 mm
Thread Size
M10
Overall Length
80mm
Details
Item
Dowel Pin
Pin Type
Pull Out
System of Measurement
Metric
Material
Steel
Rockwell Hardness
C60
Material Grade/Class
Ungraded
Finish
Plain
Meets
DIN 7979 D
Manufacturer Location
Globally Sourced
Dimensional Standards
DIN 7979D
Description
Dowel Pin,Steel,20mm dia,80mm L,PK5, Pin Type Pull Out, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Pin Diameter 20 mm, Thread Size M10, Rockwell Hardness C60, Product Type Dowel Pin, Shank Length 80 mm, System of Measurement Metric, Nominal Diameter 20 mm, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced, Thread Type Metric, Dimensional Standards DIN 7979D, Package Quantity 5