  • Mfr # M39090.200.0060
  • Zoro # G0205567
Pin Diameter
21 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M39090.200.0060
Pin Diameter
21 mm
Nominal Diameter
20 mm
Shank Length
61 mm
Thread Size
M10
Overall Length
60mm
Description
Dowel Pin,Steel,20mm dia,60mm L,PK5, Pin Type Pull Out, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Pin Diameter 20 mm, Thread Size M10, Rockwell Hardness C60, Product Type Dowel Pin, Shank Length 60 mm, System of Measurement Metric, Nominal Diameter 20 mm, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced, Thread Type Metric, Dimensional Standards DIN 7979D, Package Quantity 5