  • Mfr # M39090.250.0060
  • Zoro # G0205521
Pin Diameter
21 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M39090.250.0060
Pin Diameter
21 mm
Nominal Diameter
25 mm
Shank Length
61 mm
Thread Size
M16
Overall Length
60mm
Description
Dowel Pin,Steel,25mm dia,60mm L,PK5, Pin Type Pull Out, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Pin Diameter 25 mm, Thread Size M16, Rockwell Hardness C60, Product Type Dowel Pin, Shank Length 60 mm, System of Measurement Metric, Nominal Diameter 25 mm, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced, Thread Type Metric, Dimensional Standards DIN 7979D, Package Quantity 5