  • Mfr # M39090.060.0050
  • Zoro # G1940596
Pin Diameter
7 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M39090.060.0050
Pin Diameter
7 mm
Nominal Diameter
6 mm
Shank Length
51 mm
Overall Length
50mm
Description
Dowel Pin,Steel,6mm dia,50mm L,PK25, Pin Type Pull Out, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Pin Diameter 6 mm, Thread Size M4, Rockwell Hardness C60, Product Type Dowel Pin, Shank Length 50 mm, System of Measurement Metric, Nominal Diameter 6 mm, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced, Thread Type Metric, Dimensional Standards DIN 7979D, Package Quantity 25