  • Mfr # M39090.080.0024
  • Zoro # G2105139
Key Features
Pin Type
Pull Out
System of Measurement
Metric
Pin Diameter
9 mm
Material
Steel
Rockwell Hardness
C60
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M39090.080.0024
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Pin Diameter
9 mm
Nominal Diameter
8 mm
Shank Length
25 mm
Overall Length
24mm
Thread Size
M5
Details
Item
Dowel Pin
Pin Type
Pull Out
System of Measurement
Metric
Material
Steel
Rockwell Hardness
C60
Material Grade/Class
Ungraded
Finish
Plain
Meets
DIN 7979 D
Dimensional Standards
DIN 7979D
Manufacturer Location
Globally Sourced
Description
Dowel Pin,Steel,8mm dia,24mm L,PK25, Pin Type Pull Out, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Pin Diameter 8 mm, Thread Size M5, Rockwell Hardness C60, Product Type Dowel Pin, Shank Length 24 mm, System of Measurement Metric, Nominal Diameter 8 mm, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced, Thread Type Metric, Dimensional Standards DIN 7979D, Package Quantity 25