Zoro Select PVC Coated Mesh, 2 ft W, 1,200 in L, 0.063 in Wire Dia, Black 12100ME063-24x1200
PVC Coated Mesh, 2 ft W, 1,200 in L, 0.063 in Wire Dia, Black (Discontinued)
  • Mfr # 12100ME063-24x1200
  • Zoro # G1684116
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
12100ME063-24x1200
Country of Origin
China
Dimensions
Mesh Size
1 x 1
Width
2 ft
Length
1,200 in
Wire Dia.
0.063 in
Opening Size
0.937 in
Overall Width
24 in
Overall Length
100 ft
Details
Item
Steel Wire Mesh
Color
Black
Material
Carbon Steel
Open Area
88 %
Material Grade
Not Rated
Coating
PVC
Mesh Type
Welded
Description
Steel Wire Mesh, Material Carbon Steel, Overall Length 100 ft, Overall Width 24 in, Wire Diameter 0.063 in, Mesh Type Welded, Open Area 88 Percent, Mesh Size 1 x 1, Opening Size 0.937 in, Material Grade Not Rated, Weave Pattern Not Applicable, Color Black, Coating PVC