  • Mfr # BULK-PT-PVC-25
  • Zoro # G1935566
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
PVC Type 1
Color
Gray
Shape
Round
Tensile Strength Rating
Good
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-PT-PVC-25
Country of Origin
China
Dimensions
Length
6 ft
Wall Thickness
0.25 in
Inside Dia.
3/4 in
Outside Dia.
1-1/4 in
Inside Diameter Tolerance
+0.027/-0.011 in
Plastic Length Tolerance
-1.000 in
Outside Diameter Tolerance
Outside Diameter
1 1/4 in
Inside Diameter
3/4 in
Plastic Length
6 ft
Details
Item
PVC Tube Stock
Material
PVC Type 1
Color
Gray
Shape
Round
Tensile Strength Rating
Good
Grade
Standard
Impact Strength (Lbs.)
1
Standards
UL 94 HB
Min. Temp. (F)
-20
Tensile Strength (PSI)
7200
Type
Max. Temp. (F)
140
Wall Thickness Tolerance
Not Rated
UV Resistant
No
Minimum Temperature
-20 Degrees F
Friction Rating
Not Slippery
Water Absorption
0.2 %
Water Absorption Rating
Plastic Hardness Rating
Hard
Machinability
Not Rated
Plastic Hardness
Rockwell R115
Plastic Density
0.051 lb/cu in
Corrosion and Chemical Resistance
Excellent
Tensile Strength
7,200 psi