  • Mfr # CFH2-1024-085T-25
  • Zoro # G2804475
Key Features
Body Texture
Smooth
Flange Style
Flanged
Drill Bit Size
#2
Material
Steel
Finish
Clear Trivalent
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CFH2-1024-085T-25
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Thread Size
#10-24
Drill Bit Size
#2
Flange Diameter
0.359 in
Insert Diameter
0.223 in
Overall Length
0.344 in
Hole Size
0.224 in
Head Height
0.043 in
Minimum Material Thickness
0.01 in
Flange Thickness
0.043 in
Maximum Material Thickness
0.085 in
Maximum Hole Diameter
0.224 in
Installed Length
Body Length
Details
Item
Rivet Nut
Body Texture
Smooth
Flange Style
Flanged
Material
Steel
Finish
Clear Trivalent
Grip Range
0.010 in to 0.085 in
System of Measurement
Inch
End Type
Open
Application
Used to Securely Fasten Metals
Body Type
Hex
Insert Nut Type
Rivet Nut
Material Grade/Class
1008/1010
Thread Type
Coarse
Compatible Material
Metal
Description
Rivet Nut, System of Measurement Inch, Insert Diameter 7/32 in, Overall Length 25/64 in, Installed Length 13/64 in, Thread Size #10-24, Thread Type Coarse, Flange Diameter 0.359375 in, Flange Thickness 0.043 in, Material Steel, Material Grade/Class 1008/1010, Finish Zinc Yellow, Body Texture Smooth, Compatible Material Metal, Drill Bit Size #2, Maximum Hole Diameter 0.224 in, Minimum Material Thickness 0.01 in, Maximum Material Thickness 0.085 in, Insert Nut Type Rivet Nut, Body Type Hex