  • Mfr # U69135.019.0225
  • Zoro # G2126686
CAD Available
Key Features
CAD Drawing
Body Texture
Knurled
Flange Style
Flanged
Thread Size
#10-24
Drill Bit Size
19/64"
Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
U69135.019.0225
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
Drill Bit Size
Flange Diameter
0.417 in
Insert Diameter
0.295 in
Overall Length
0.57 in
Hole Size
0.296 in
Head Height
0.037 in
Flange Thickness
0.037 in
Minimum Material Thickness
0.13 in
Maximum Material Thickness
0.225 in
Maximum Hole Diameter
0.296 in
Details
CAD Available
Yes
Item
Rivet Nut
Body Texture
Knurled
Flange Style
Flanged
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Grip Range
0.130 in to 0.225 in
System of Measurement
Inch
End Type
Open
Application
Insert Nut Type
Rivet Nut
Compatible Material
Fiberglass, Metal, Plastic
Pack Size
Small Pack
Thread Type
Coarse
Description
Rivet Nut, System of Measurement Inch, Insert Diameter 19/64 in, Overall Length 9/16 in, Thread Size #10-24, Thread Type Coarse, Flange Diameter 0.417 in, Flange Thickness 0.037 in, Material Steel, Finish Zinc-Plated, Body Texture Knurled, Compatible Material Fiberglass, Metal, Plastic, Drill Bit Size 19/64 in, Maximum Hole Diameter 0.296 in, Minimum Material Thickness 0.13 in, Maximum Material Thickness 0.225 in, Insert Nut Type Rivet Nut, End Type Open, Flange Style Flanged