  • Mfr # CAH2-1032-225-50
  • Zoro # G2804210
Key Features
Body Texture
Smooth
Flange Style
Flanged
Drill Bit Size
9/32"
Material
Steel
Finish
Zinc Yellow
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CAH2-1032-225-50
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Thread Size
#10-32
Drill Bit Size
9/32"
Flange Diameter
0.39 in
Insert Diameter
0.28 in
Overall Length
0.535 in
Head Height
0.027 in
Hole Size
0.281 in
Maximum Material Thickness
0.225 in
Maximum Hole Diameter
0.281 in
Body Length
Flange Thickness
0.027 in
Installed Length
9/32 in
Minimum Material Thickness
0.13 in
Details
Item
Rivet Nut
Body Texture
Smooth
Flange Style
Flanged
Material
Steel
Finish
Zinc Yellow
Grip Range
0.130 in to 0.225 in
System of Measurement
Inch
End Type
Open
Application
Used to Securely Fasten Metals
Compatible Material
Metal
Body Type
Hex
Insert Nut Type
Rivet Nut
Material Grade/Class
1008/1010
Thread Fit
2B
Thread Type
Fine
Description
Rivet Nut, System of Measurement Inch, Insert Diameter 9/32 in, Overall Length 9/16 in, Installed Length 9/32 in, Thread Size #10-32, Thread Type Fine, Flange Diameter 0.390625 in, Flange Thickness 0.027 in, Material Steel, Material Grade/Class 1008/1010, Finish Zinc Yellow, Body Texture Smooth, Compatible Material Metal, Drill Bit Size 19/64 in, Maximum Hole Diameter 0.281 in, Minimum Material Thickness 0.13 in, Maximum Material Thickness 0.225 in, Insert Nut Type Rivet Nut, Body Type Hex