  • Mfr # U69315.031.0150
  • Zoro # G3353637
Key Features
Body Texture
Knurled
Flange Style
Flanged
Drill Bit Size
17/32"
Material
Aluminum
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
U69315.031.0150
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
5/16"-18
Drill Bit Size
Flange Diameter
0.685 in
Insert Diameter
0.53 in
Overall Length
0.69 in
Hole Size
0.531 in
Head Height
0.042 in
Flange Thickness
0.042 in
Minimum Material Thickness
0.027 in
Maximum Material Thickness
0.15 in
Maximum Hole Diameter
0.531 in
Details
Item
Rivet Nut
Body Texture
Knurled
Flange Style
Flanged
Material
Aluminum
Finish
Plain
Grip Range
0.027 in to 0.150 in
System of Measurement
Inch
End Type
Open
Application
Compatible Material
Fiberglass, Metal, Plastic
Insert Nut Type
Rivet Nut
Thread Type
Coarse
Pack Size
Small Pack
Description
Rivet Nut, System of Measurement Inch, Insert Diameter 17/32 in, Overall Length 11/16 in, Thread Size 5/16 In.-18, Thread Type Coarse, Flange Diameter 0.685 in, Flange Thickness 0.042 in, Material Aluminum, Finish Plain, Body Texture Knurled, Compatible Material Fiberglass, Metal, Plastic, Drill Bit Size 17/32 in, Maximum Hole Diameter 0.531 in, Minimum Material Thickness 0.027 in, Maximum Material Thickness 0.15 in, Insert Nut Type Rivet Nut, End Type Open, Flange Style Flanged