  • Mfr # RFSL2-580-2.5-5
  • Zoro # G2804341
Key Features
Body Texture
Knurled
Flange Style
Flanged
Drill Bit Size
7/16"
Material
Steel
Finish
Clear Trivalent
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
RFSL2-580-2.5-5
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Thread Size
M5-0.80
Drill Bit Size
7/16"
Flange Diameter
140.1 mm
Insert Diameter
10.95 in
Overall Length
10.3 mm
Hole Size
11 mm
Head Height
0.85 mm
Installed Length
6.25 mm
Minimum Material Thickness
0.5 mm
Maximum Hole Diameter
11 mm
Flange Thickness
0.85 mm
Body Length
10.3 mm
Maximum Material Thickness
2.5 mm
Details
Item
Rivet Nut
Body Texture
Knurled
Flange Style
Flanged
Material
Steel
Finish
Clear Trivalent
Grip Range
0.50 in to 2.50 in
System of Measurement
Metric
End Type
Open
Application
Used to Securely Fasten Metals
Thread Fit
2B
Thread Pitch
0.8 mm
Compatible Material
Metal
Material Grade/Class
1008/1010
Thread Type
Coarse
Insert Nut Type
Rivet Nut
Body Type
Round
Description
Rivet Nut, System of Measurement Metric, Insert Diameter 14.1 mm, Overall Length 11.2 mm, Installed Length 6.25 mm, Thread Size M5-0.80, Thread Type Coarse, Flange Diameter 14.1 mm, Flange Thickness 0.85 mm, Material Steel, Material Grade/Class 1008/1010, Finish Zinc Yellow, Body Texture Knurled, Compatible Material Metal, Drill Bit Size 11 mm, Maximum Hole Diameter 11 mm, Minimum Material Thickness 0.5 mm, Maximum Material Thickness 2.5 mm, Insert Nut Type Rivet Nut, Body Type Round