  • Mfr # 24R1.25-12
  • Zoro # G1343097
/ea
Key Features
Type
General Purpose
Material
Aluminum
Alloy Type
2024
Finish
Unpolished
Temper
T3511
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
24R1.25-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Diameter
1 1/4 in
Length
1 ft
Diameter Tolerance
+/-0.0025 in
Length Tolerance
+/-1 in
Outside Diameter Tolerance
+/-0.0025 in
Overall Length
12 in
Outside Diameter
1 1/4 in
Details
Item
Aluminum Rod
Type
General Purpose
Material
Aluminum
Alloy Type
2024
Finish
Unpolished
Temper
T3511
Standards
AMS QQ-A-200/3
Typical Yield Strength (PSI)
47,000 psi
Typical Hardness
120
Typical Tensile Strength (PSI)
68,000 psi
Hardness Scale
BHN
Mechanical Finish
Mill
Material Grade
System of Measurement
Inch
Minimum Temperature
-320 Degrees F
Fabrication
Cold Rolled
Shape
Rod
Tolerance Rating
Standard
Brinell Hardness
120 BHN
Heat Treatment
Annealed
Heat Treatable
Heat Treatable
Maximum Temperature
300 Degrees F
Application
Yield Strength
47,000 psi
Tensile Strength
68,000 psi