  • Mfr # 75R2.25-12
  • Zoro # G0544241
/ea
Key Features
Type
General Purpose
Material
Aluminum
Alloy Type
7075
Finish
Unpolished
Temper
T6511
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
75R2.25-12
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Diameter
2 1/4 in
Length
1 ft
Diameter Tolerance
+/-0.006 in
Length Tolerance
+/-1 in
Overall Length
12 in
Outside Diameter Tolerance
+/-0.006 in
Outside Diameter
2 1/4 in
Details
Item
Aluminum Rod
Type
General Purpose
Material
Aluminum
Alloy Type
7075
Finish
Unpolished
Temper
T6511
Standards
AMS QQ-A-200/11
Hardness Scale
BHN
Typical Hardness
150
Typical Yield Strength (PSI)
73,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
83,000 psi
Yield Strength
56,000 psi
Brinell Hardness
150 BHN
Tensile Strength
67,000 psi