  • Mfr # 18R1.25-36
  • Zoro # G0299704
/ea
Key Features
Material
Carbon Steel
Standards
ASTM A108, ASTM A29
Length Tolerance
+/-3 in
Temper
Cold Finish
Finish
Unpolished
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
18R1.25-36
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Length Tolerance
+/-3 in
Length
3 ft
Diameter Tolerance
+0.000/-0.002 in
Diameter
1 1/4 in
Outside Diameter Tolerance
0 in/-0.002 in
Overall Length
36 in
Outside Diameter
1 1/4 in
Details
Item
Carbon Steel Rod
Material
Carbon Steel
Standards
ASTM A108, ASTM A29
Temper
Cold Finish
Finish
Unpolished
Typical Tensile Strength (PSI)
65,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
55,000 psi
Type
General Purpose
Alloy Type
1018
Material Grade
1018
System of Measurement
Inch
Heat Treatable
Heat Treatable
Shape
Rod
Yield Strength
55,000 psi
Fabrication
Cold Rolled
Application
General Purpose
Rockwell Hardness
Not Rated
Machinability
78 %
Brinell Hardness
70 BHN
Tolerance Rating
Standard
Mechanical Finish
Mill
Tensile Strength
65,000 psi
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Heat Treatment
No Heat Treatment
Galvanized
Not Galvanized
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Description
Carbon Steel Rod, Material Carbon Steel, Material Grade 1018, Overall Length 36 in, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment No Heat Treatment, Mechanical Finish Mill, Outside Diameter 1 1/4 in, Outside Diameter Tolerance 0 in/-0.002 in, Yield Strength 55,000 psi, Fabrication Cold Rolled, Rockwell Hardness Not Rated, Brinell Hardness 70 BHN, Tensile Strength 65,000 psi, Machinability 78 Percent, Length Tolerance +/-3 in, Includes Material Certificate No Certificates Included