  • Mfr # 18R2.75-12
  • Zoro # G0730572
Length Tolerance
+/-1 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
18R2.75-12
Length Tolerance
+/-1 in
Length
1 ft
Diameter Tolerance
+0.000/-0.004 in
Diameter
2 3/4 in
Outside Diameter Tolerance
0 in/-0.004 in
Overall Length
12 in
Outside Diameter
2 3/4 in
Typical Tensile Strength (PSI)
65,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
55,000 psi
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Tensile Strength
65,000 psi
Yield Strength
55,000 psi
Machinability
78 %
Description
Carbon Steel Rod, Material Carbon Steel, Material Grade 1018, Overall Length 12 in, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment No Heat Treatment, Mechanical Finish Mill, Outside Diameter 2 3/4 in, Outside Diameter Tolerance 0 in/-0.004 in, Yield Strength 55,000 psi, Fabrication Cold Rolled, Rockwell Hardness Not Rated, Brinell Hardness 70 BHN, Tensile Strength 65,000 psi, Machinability 78 Percent, Length Tolerance +/-1 in, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number