  • Mfr # 18R.625-36
  • Zoro # G2457515
Length Tolerance
+/-3 in
Diameter Tolerance
+0.000/-0.002 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
18R.625-36
Length Tolerance
+/-3 in
Diameter Tolerance
+0.000/-0.002 in
Diameter
5/8 in
Length
3 ft
Overall Length
36 in
Outside Diameter Tolerance
0 in/-0.002 in
Outside Diameter
5/8 in
Typical Tensile Strength (PSI)
65,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
55,000 psi
Metal Fabrication Process
Cold-Rolled
Tensile Strength
65,000 psi
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Machinability
78 %
Yield Strength
55,000 psi
Description
Carbon Steel Rod, Material Carbon Steel, Material Grade 1018, Overall Length 36 in, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment No Heat Treatment, Mechanical Finish Mill, Outside Diameter 5/8 in, Outside Diameter Tolerance 0 in/-0.002 in, Yield Strength 55,000 psi, Fabrication Cold Rolled, Rockwell Hardness Not Rated, Brinell Hardness 70 BHN, Tensile Strength 65,000 psi, Machinability 78 Percent, Length Tolerance +/-3 in, Includes Material Certificate No Certificates Included