  • Mfr # 14R2.75-36
  • Zoro # G3461981
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Carbon Steel
Standards
ASTM A108, ASTM A29
Length Tolerance
+/-3 in
Typical Tensile Strength (PSI)
78,000 psi
Temper
Cold Finish
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
14R2.75-36
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Length Tolerance
+/-3 in
Diameter Tolerance
+0.000/-0.004 in
Diameter
2 3/4 in
Length
3 ft
Overall Length
36 in
Outside Diameter Tolerance
0 in/-0.005 in
Outside Diameter
2 3/4 in
Details
Item
Carbon Steel Rod
Material
Carbon Steel
Standards
ASTM A108, ASTM A29
Typical Tensile Strength (PSI)
78,000 psi
Temper
Cold Finish
Type
General Purpose
Alloy Type
12L14
Finish
Unpolished
Typical Yield Strength (PSI)
60,000 psi
Tensile Strength
78,000 psi
Machinability
193 %
Application
General Purpose
Heat Treatment
No Heat Treatment
Heat Treatable
Heat Treatable
Material Grade
12L14
Brinell Hardness
85 BHN
Rockwell Hardness
Not Rated
Mechanical Finish
Mill
Tolerance Rating
Standard
Yield Strength
60,000 psi
Fabrication
Cold Rolled
Shape
Rod
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
System of Measurement
Inch
Galvanized
Not Galvanized
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Description
Carbon Steel Rod, Material Carbon Steel, Material Grade 12L14, Overall Length 36 in, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment No Heat Treatment, Mechanical Finish Mill, Outside Diameter 2 3/4 in, Outside Diameter Tolerance 0 in/-0.005 in, Yield Strength 60,000 psi, Fabrication Cold Rolled, Rockwell Hardness Not Rated, Brinell Hardness 85 BHN, Tensile Strength 78,000 psi, Machinability 193 Percent, Length Tolerance +/-3 in, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number