  • Mfr # BULK-RS-SBR75-189
  • Zoro # G0310619
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Properties
Abrasion Resistant; Water Resistant
Rubber Material
SBR
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-45 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-SBR75-189
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
50 ft
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Width
36 in
Overall Length
50 ft
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Rubber Material
SBR
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-45 Degrees F
Durometer
75A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
800 psi
Elongation
200 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 AA 706
Grade
Standard
Material
Color
Max. Temp. (F)
200 Degrees F
Water Resistance
Good
Texture
Smooth
Density
1.5 g/cc
Compression Set
38 %
Shape
Roll
Chemical Resistance
Fair
Abrasion Resistance
Excellent
Adhesive Type
Plain Backing
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Maximum Temperature
200 Degrees F
Minimum Temperature
Weather Resistance
Fair
Oil Resistance
Poor
Tensile Strength
800 psi
Tear Strength
16 N/mm
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 75 Shore A, Grade Standard, Material SBR, Standards ASTM D2000 AA 706, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 200 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -45 Degrees F, Overall Length 50 ft, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 800 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/16 in, Abrasion Resistance Excellent