  • Mfr # BULK-RS-S40-262
  • Zoro # G0242457
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Properties
Chemical Resistant; High Temperature; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-S40-262
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
5 ft
Length
5 ft.
Width
36"
Thickness
1/8"
Overall Width
36 in
Overall Length
Overall Thickness
0.125 in
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Grade
Food
Material
Application
Extreme Temperature
Color
Type
Commercial Grade
Max. Temp. (F)
500 Degrees F
Density
1.25 g/cc
Compression Set
20 %
Texture
Smooth
Oil Resistance
Fair
Tear Strength
17 N/mm
Maximum Temperature
500 Degrees F
Minimum Temperature
Adhesive Type
Plain Backing
Abrasion Resistance
Poor
Water Resistance
Good
Shape
Roll
Chemical Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Weather Resistance
Excellent
Tensile Strength
700 psi
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Red, Durometer 40 Shore A, Grade Food Grade, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 500 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 60 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth