  • Mfr # ZSHI-M24-M1000-104SU
  • Zoro # G112533523
Diameter
24 mm
End Type
Tapped
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZSHI-M24-M1000-104SU
Diameter
24 mm
Diameter Tolerance
+0/-0.076 mm
Hole Size
M16x1.5
Overall Length
1,000 mm
Length Tolerance
+/-1.6 mm
Hole Depth
30 mm
End Type
Tapped
Item
Single End Tapped Rotary Shaft
Straightness Tolerance
1.1 mm/m
Description
Single End Tapped Rotary Shaft, Material 1045 Carbon Steel, Diameter 24 mm, Overall Length 1,000 mm, System of Measurement Metric, Diameter Tolerance +0/-0.076 mm, End Type Tapped, Finish Polished, Keyway Depth Not Applicable, Keyway Length Not Applicable, Keyway Width Not Applicable, Length Tolerance +/-1.6 mm, Standards ASTM A108, Step Down Diameter Not Applicable, Step Down Diameter Tolerance Not Applicable, Straightness Tolerance 1.1 mm/m, Thread Size Not Applicable