  • Mfr # ZSHII-M10-M1000-104SU
  • Zoro # G212533881
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Diameter
10 mm
Material
1045 Carbon Steel
Diameter Tolerance
+0/-0.05 mm
Hole Depth
12 mm
System of Measurement
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ZSHII-M10-M1000-104SU
Country of Origin
United States
Dimensions
Diameter
10 mm
Diameter Tolerance
+0/-0.05 mm
Hole Depth
12 mm
Length Tolerance
+/-1.6 mm
Overall Length
1,000 mm
Hole Size
M6x1.0
Details
Material
1045 Carbon Steel
System of Measurement
Metric
Standards
ASTM A108
Finish
Polished
Number of Grooves
0
End Type
Tapped
Straightness Tolerance
1.1 mm/m
Item
Double End Tapped Rotary Shaft
Description
Double End Tapped Rotary Shaft, Material 1045 Carbon Steel, Diameter 10 mm, Overall Length 1,000 mm, System of Measurement Metric, Diameter Tolerance +0/-0.05 mm, End Type Tapped, Finish Polished, Keyway Depth Not Applicable, Keyway Length Not Applicable, Keyway Width Not Applicable, Length Tolerance +/-1.6 mm, Standards ASTM A108, Step Down Diameter Not Applicable, Step Down Diameter Tolerance Not Applicable, Straightness Tolerance 1.1 mm/m, Thread Size Not Applicable