  • Mfr # ZSHDT-M10-M0500-104SU
  • Zoro # G712484669
Diameter
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZSHDT-M10-M0500-104SU
Diameter
10 mm
Overall Length
500 mm
D-Profile Length
500 mm
Hole Depth
8 mm
Diameter Tolerance
+0/-0.05 mm
Hole Size
M4x0.7
Flat Width
5 mm
Straightness Tolerance
1.1 mm/m
Description
D-Profile Shaft with Tapped Hole, Material 1045 Carbon Steel, Diameter 10 mm, Overall Length 500 mm, System of Measurement Metric, Diameter Tolerance +0/-0.05 mm, End Type D-Profile, Finish Polished, Keyway Depth Not Applicable, Keyway Length Not Applicable, Keyway Width Not Applicable, Length Tolerance +/-1.6 mm, Standards ASTM A108, Step Down Diameter Not Applicable, Step Down Diameter Tolerance Not Applicable, Straightness Tolerance 1.1 mm/m, Thread Size Not Applicable