  • Mfr # ZSHTT-M12-M0500-104SU
  • Zoro # G212485203
/ea
Key Features
Diameter
12 mm
Length
24 mm
Material
1045 Carbon Steel
System of Measurement
Metric
Standards
ASTM A108
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ZSHTT-M12-M0500-104SU
Country of Origin
United States
Dimensions
Diameter
12 mm
Length
24 mm
Overall Length
500 mm
Diameter Tolerance
+0/-0.05 mm
Step Down Diameter
10 mm
Thread Size
M10x1.25
Length Tolerance
+/-1.6 mm
Step Down Diameter Tolerance
+0/-0.05 mm
Thread Length
20 mm
Details
Material
1045 Carbon Steel
System of Measurement
Metric
Item
Double End Threaded Rotary Shaft
Standards
ASTM A108
End Type
Threaded
Finish
Polished
Straightness Tolerance
1.1 mm/m
Number of Grooves
0
Description
Double End Threaded Rotary Shaft, Material 1045 Carbon Steel, Diameter 12 mm, Overall Length 500 mm, System of Measurement Metric, Diameter Tolerance +0/-0.05 mm, End Type Threaded, Finish Polished, Keyway Depth Not Applicable, Keyway Length Not Applicable, Keyway Width Not Applicable, Length Tolerance +/-1.6 mm, Standards ASTM A108, Step Down Diameter 10 mm, Step Down Diameter Tolerance +0/-0.05 mm, Straightness Tolerance 1.1 mm/m, Thread Size M10x1.25, Groove Spacing Not Applicable