  • Mfr # AR-ROTARY20SS
  • Zoro # G3454814
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Inlet
1/4 in Quick-Disconnect Plug
Material
Stainless Steel
Max. Operating Pressure
4,000 psi
Length
60 in
Flow Rate
3 to 8 gpm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
AR-ROTARY20SS
Country of Origin
China
Dimensions
Length
60 in
Height
9 in
Width
20 in
Nozzle Connection Size
45,383 in
Overall Width
20 in
Overall Length
60 in
Inlet Diameter
1/4 in
Overall Height
9 in
Details
Item
Surface Cleaner
Inlet
1/4 in Quick-Disconnect Plug
Material
Stainless Steel
Max. Operating Pressure
4,000 psi
Flow Rate
3 to 8 gpm
Cleaning Path
20 in
Max. Fluid Temp.
180 Degrees F
Housing Material
Includes
(4) Non-Marking Casters, Nylon Brush, Rotary Head, Tilt Handle, Welded Stainless Steel Rotary Arm
Product Type
Rotary Surface Cleaner
Application Surface
Elevated Surfaces
Connection Type
Quick-Release
Operating Pressure - Maximum
4,000 psi
Number of Guns Included
4
Nozzle Connection Type
Quick-Release
Description
Surface Cleaner, 20 in Cleaning Path, Max. Operating Pressure 4,000 psi, Flow Rate 3 to 8 gpm, 1/4 in Quick-Disconnect Plug Inlet, Max. Fluid Temp. 180 Degrees F, Stainless Steel Housing Material, Height 9 in, Width 20 in, Length 60 in