  • Zoro # G0953762
/ea
Key Features
Material - Machining
Carbide
Measurement System
Metric
Size
12.00mm
Diameter Tolerance
+0.0000/-0.0005 in
Overall Length
76.20 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G0953762
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Size
12.00mm
Diameter Tolerance
+0.0000/-0.0005 in
Overall Length
76.20 mm
Diameter
12mm
Dimension Type
Metric
Length
76.20 mm
Size-Diameter
12.00 mm
Size - Decimal
12.00mm - 0.4724
Details
Item
Round Blank
Material - Machining
Carbide
Measurement System
Drill Blank Shape
Rod
Finish
Ground
Decimal Equivalent
0.4724
Material
C2 Multigrain Carbide
Finish - Machining
Ground
Secondary Material Application
Hardened Steel
Secondary Material Application ISO Code
H
Primary Material Application
All Materials
Rockwell Hardness
92 Ra
Description
Round Blank, Metric, Carbide, 12.00 mm