  • Mfr # BULK-RS-E60-928
  • Zoro # G8647344
Rubber Width
12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-E60-928
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
3 ft
Width
12"
Length
36"
Thickness
1/16"
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Length
36 in
Overall Width
12 in
Durometer
60A
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Compression Set
33 %
Tensile Strength
1,000 psi
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade Standard, Material EPDM, Standards ASTM D2000 BA 607, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/16 in, Abrasion Resistance Good