  • Mfr # BULK-RS-E60-246
  • Zoro # G3237446
/ea
Key Features
Rubber Width
12 in
Rubber Properties
Chemical Resistant; Steam Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-E60-246
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
2 ft
Length
24"
Width
12"
Thickness
1/4"
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.25 in
Overall Length
24 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BA 607
Grade
Standard
Color
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Application
Weather Resistant
Type
Commercial Grade
Material
Tear Strength
20 N/mm
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Chemical Resistance
Good
Maximum Temperature
250 Degrees F
Shape
Sheet
Water Resistance
Excellent
Adhesive Type
Plain Backing
Minimum Temperature
Abrasion Resistance
Good
Density
1.5 g/cc
Compression Set
33 %
Oil Resistance
Poor
Texture
Smooth
Tensile Strength
1,000 psi
Weather Resistance
Excellent
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 60A, Grade Standard, Material EPDM, Standards ASTM D2000 BA 607, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 24 in, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.25 in, Abrasion Resistance Good, Chemical Resistance Good, Oil Resistance Poor, Water Resistance Excellent