  • Mfr # BULK-RS-E70MIL-21
  • Zoro # G2575763
/ea
Free Shipping & Returns
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-E70MIL-21
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
36 in
Thickness
1/4"
Width
36"
Length
36"
Overall Thickness
0.25 in
Overall Length
36 in
Overall Width
36 in
Durometer
70A
Tensile Strength (PSI)
1,700 psi
Elongation
250 %
Standards
ASTM D2000 M4CA710, MIL-R-3065E
20 N/mm
Oil Resistance
Poor
Water Resistance
Excellent
Abrasion Resistance
Good
Chemical Resistance
Good
Maximum Temperature
250 Degrees F
Tensile Strength
1,700 psi
Density
1.35 g/cc
Weather Resistance
Excellent
Minimum Temperature
Shape
Sheet
Adhesive Type
Plain Backing
Compression Set
30 %