  • Mfr # BULK-RS-E70MIL-19
  • Zoro # G1588684
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Chemical Resistant; Steam Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-E70MIL-19
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Thickness
1/8"
Length
36"
Width
36"
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.125 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,700 psi
Elongation
250 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 M4CA710, MIL-R-3065E
Grade
Military
Color
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Application
Weather Resistant
Material
Type
Military Specification
Water Resistance
Excellent
Abrasion Resistance
Good
Density
1.35 g/cc
Tear Strength
20 N/mm
Maximum Temperature
250 Degrees F
Shape
Sheet
Adhesive Type
Plain Backing
Oil Resistance
Poor
Tensile Strength
1,700 psi
Compression Set
30 %