  • Mfr # BULK-RS-E80MIL-13
  • Zoro # G2580383
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E80MIL-13
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
12 in
Width
12"
Thickness
3/16"
Length
36"
Overall Width
12 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.1875 in
Durometer
80A
Tensile Strength (PSI)
1,800 psi
Elongation
100 %
Standards
MIL-R-83285 GR80
Weather Resistant
Chemical Resistance
Good
Minimum Temperature
Maximum Temperature
250 Degrees F
Tensile Strength
1,800 psi
Shape
Sheet
Texture
Smooth
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Tear Strength
20 N/mm
Water Resistance
Excellent
Weather Resistance
Excellent
Compression Set
28 %
Abrasion Resistance
Good
Adhesive Type
Plain Backing
Density
1.35 g/cc
Oil Resistance
Poor
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 80 Shore A, Grade Military Specification, Material EPDM, Standards MIL-R-83285 GR80, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,800 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/16 in