  • Mfr # BULK-RS-S50BFDA-6
  • Zoro # G6068404
Rubber Width
12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S50BFDA-6
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
2 ft
Thickness
1/16"
Width
12"
Length
24"
Overall Length
24 in
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Width
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
700 psi
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
Tensile Strength
700 psi
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Minimum Temperature
Compression Set
30 %
Adhesive Type
Plain Backing
Shape
Sheet
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 50A, Grade Food, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A, Maximum Temperature 450 Degrees F, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 24 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.0625 in, Abrasion Resistance Poor, Chemical Resistance Good, Oil Resistance Fair