  • Mfr # BULK-RS-S50BFDA-44
  • Zoro # G6687073
/ea
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Chemical Resistant; High Temperature; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-S50BFDA-44
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
4 in
Rubber Length
3 ft
Thickness
1/4"
Width
4"
Length
36"
Overall Width
4 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.25 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
700 psi
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
Grade
Food
Application
Extreme Temp Applications, Resists Ozone and Oxidation.
Material
Max. Temp. (F)
450 Degrees F
Color
Water Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Maximum Temperature
450 Degrees F
Abrasion Resistance
Poor
Density
1.25 g/cc
Shape
Strip
Compression Set
30 %
Oil Resistance
Fair
Tensile Strength
700 psi
Tear Strength
15 N/mm
Chemical Resistance
Good
Weather Resistance
Excellent
Texture
Smooth
Adhesive Type
Plain Backing
Minimum Temperature
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade Food Grade, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 450 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 4 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth