  • Mfr # BULK-RS-S50BFDA-45
  • Zoro # G7258501
/ea
Free Shipping & Returns
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S50BFDA-45
Rubber Width
6 in
Length
36"
Width
6"
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.25 in
Overall Width
6 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
700 psi
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
Tensile Strength
700 psi
Compression Set
30 %
Shape
Strip
Adhesive Type
Plain Backing
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade Food Grade, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 450 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 6 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth