  • Mfr # BULK-RS-S50BFDA-28
  • Zoro # G7260224
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S50BFDA-28
Rubber Width
4 in
Length
36"
Width
4"
Overall Thickness
0.125 in
Overall Length
36 in
Overall Width
4 in
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
700 psi
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
Tensile Strength
700 psi
Compression Set
30 %
Good
Maximum Adhesive Temperature
500 Degrees F
Adhesive Type
High-Temp
Minimum Temperature
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type High-Temp, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade Food Grade, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A, Maximum Adhesive Temperature 500 Degrees F, Maximum Temperature 450 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -100 Degrees F, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 4 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth