  • Mfr # BULK-RS-S50BFDA-25
  • Zoro # G6459905
Rubber Width
12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S50BFDA-25
Rubber Width
12 in
Rubber Length
1 ft
Width
12"
Length
12"
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.125 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
700 psi
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
Shape
Sheet
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Adhesive Type
High-Temp
Minimum Temperature
Maximum Adhesive Temperature
500 Degrees F
Tensile Strength
700 psi
Compression Set
30 %
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type High-Temp, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade Food Grade, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A, Maximum Adhesive Temperature 500 Degrees F, Maximum Temperature 450 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -100 Degrees F, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth