  • Mfr # BULK-RS-S40-129
  • Zoro # G7275416
/ea
Key Features
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
High Temperature, Low Compression Set
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-60 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-S40-129
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
1 in
Rubber Length
10 ft
Overall Width
1 in
Overall Thickness
0.0625 in
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-60 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Grade
Food
Color
Max. Temp. (F)
Tensile Strength
700 psi
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Compression Set
20 %
Minimum Temperature
-80 Degrees F
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Density
1.25 g/cc
Maximum Temperature
500 Degrees F
Water Resistance
Good
Maximum Adhesive Temperature
500 Degrees F
Shape
Strip
Tear Strength
17 N/mm
Adhesive Type
High-Temp
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type High-Temp, Backing Type Adhesive, Color Red, Durometer 40A, Grade Food, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B, Maximum Adhesive Temperature 500 Degrees F, Maximum Temperature 500 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -100 Degrees F, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 1 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth