  • Mfr # BULK-RS-H60-57
  • Zoro # G7275608
/ea
Key Features
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H60-57
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
1/4 in
Rubber Length
10 ft
Overall Width
1/4 in
Overall Length
Overall Thickness
0.0625 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Standard
Color
Material
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Texture
Smooth
Oil Resistance
Excellent
Chemical Resistance
Fair
Compression Set
33 %
Maximum Temperature
250 Degrees F
Density
1.5 g/cc
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Weather Resistance
Fair
Shape
Strip
Abrasion Resistance
Good
Minimum Temperature
Water Resistance
Good
Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength
1,000 psi
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade Standard, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 607, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 1/4 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/16 in, Abrasion Resistance Good