  • Mfr # BULK-RS-H60-64
  • Zoro # G7275653
/ea
Key Features
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-H60-64
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
2 in
Rubber Length
10 ft
Overall Width
2 in
Overall Length
Overall Thickness
0.0625 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF 607
Grade
Standard
Color
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Material
Tear Strength
20 N/mm
Oil Resistance
Excellent
Abrasion Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Maximum Temperature
250 Degrees F
Tensile Strength
1,000 psi
Compression Set
33 %
Weather Resistance
Fair
Minimum Temperature
Density
1.5 g/cc
Adhesive Type
Plain Backing
Texture
Smooth
Shape
Strip
Water Resistance
Good
Chemical Resistance
Fair
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade Standard, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 607, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 2 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/16 in, Abrasion Resistance Good