  • Mfr # BULK-RS-V75-295
  • Zoro # G7276055
/ea
Key Features
Rubber Properties
Chemical Resistant, High Temperature Resistant
Rubber Material
Viton(R)
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-10 Degrees F
Durometer
75A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-V75-295
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
1/4 in
Rubber Length
3 ft
Overall Width
1/4 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.0625 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Rubber Material
Viton(R)
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-10 Degrees F
Durometer
75A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
150 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 HK 707
Grade
Standard
Color
Material
Viton
Max. Temp. (F)
400 Degrees F
Compression Set
25 %
Minimum Temperature
Texture
Smooth
Oil Resistance
Excellent
Tear Strength
22 N/mm
Abrasion Resistance
Good
Tensile Strength
1,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Chemical Resistance
Excellent
Water Resistance
Good
Maximum Adhesive Temperature
500 Degrees F
Shape
Strip
Density
1.9 g/cc
Weather Resistance
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Maximum Temperature
400 Degrees F
Adhesive Type
High-Temp
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type High-Temp, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 75 Shore A, Grade Standard, Material Viton(TM), Standards ASTM D2000 HK 707, Maximum Adhesive Temperature 500 Degrees F, Maximum Temperature 400 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -100 Degrees F, Minimum Temperature -10 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 1/4 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/16 in, Abrasion Resistance Good