  • Mfr # BULK-RS-V75-332
  • Zoro # G7276299
/ea
Free Shipping & Returns
Durometer
75A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-V75-332
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
2 in
Overall Width
2 in
Overall Thickness
0.25 in
Overall Length
36 in
Durometer
75A
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
150 %
Compression Set
25 %
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Tensile Strength
1,000 psi
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type High-Temp, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 75 Shore A, Grade Standard, Material Viton(TM), Standards ASTM D2000 HK 707, Maximum Adhesive Temperature 500 Degrees F, Maximum Temperature 400 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -100 Degrees F, Minimum Temperature -10 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 2 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/4 in, Abrasion Resistance Good