  • Mfr # BULK-RS-H60-134
  • Zoro # G7276019
Rubber Length
10 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H60-134
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
2 in
Rubber Length
10 ft
Overall Width
2 in
Overall Length
Overall Thickness
0.0625 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BF 607
Grade
Standard
Tensile Strength
1,000 psi
250 Degrees F
Minimum Adhesive Temperature
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Adhesive Type
Acrylic
Density
1.5 g/cc
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Shape
Strip
Compression Set
33 %
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 60A, Grade Standard, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 607, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 2 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.0625 in, Abrasion Resistance Good