  • Mfr # BULK-RS-H60-100
  • Zoro # G7275924
/ea
Key Features
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-H60-100
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
1 in
Rubber Length
10 ft
Overall Width
1 in
Overall Length
Overall Thickness
0.125 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF 607
Grade
Standard
Color
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Material
Maximum Temperature
250 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Shape
Strip
Weather Resistance
Fair
Adhesive Type
Plain Backing
Oil Resistance
Excellent
Texture
Smooth
Tear Strength
20 N/mm
Compression Set
33 %
Abrasion Resistance
Good
Density
1.5 g/cc
Water Resistance
Good
Chemical Resistance
Fair
Tensile Strength
1,000 psi
Minimum Temperature
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade Standard, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 607, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 1 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/8 in, Abrasion Resistance Good