  • Mfr # BULK-RS-N50-64
  • Zoro # G7274506
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Multipurpose, Oil Resistant, Weather Resistant
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N50-64
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
2 in
Rubber Length
10 ft
Overall Width
2 in
Overall Length
Overall Thickness
0.0625 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Standard
Material
Max. Temp. (F)
200 Degrees F
Color
Adhesive Type
Plain Backing
Water Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Texture
Smooth
Tensile Strength
1,000 psi
Density
1.5 g/cc
Abrasion Resistance
Good
Maximum Temperature
250 Degrees F
Shape
Strip
Tear Strength
20 N/mm
Chemical Resistance
Fair
Minimum Temperature
Oil Resistance
Compression Set
33 %
Weather Resistance
Excellent
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 50A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 507, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 2 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.0625 in, Abrasion Resistance Good, Chemical Resistance Fair, Oil Resistance Good, Water Resistance Good