  • Mfr # BULK-RS-S40-86
  • Zoro # G7275206
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
High Temperature, Low Compression Set
Min. Temp. (F)
-60 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-S40-86
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
1/4 in
Rubber Length
10 ft
Overall Width
Overall Length
Overall Thickness
0.25 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Min. Temp. (F)
-60 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Grade
Food
Color
Material
Max. Temp. (F)
400 Degrees F
Oil Resistance
Fair
Maximum Temperature
500 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Shape
Strip
Weather Resistance
Excellent
Tear Strength
17 N/mm
Chemical Resistance
Good
Compression Set
20 %
Abrasion Resistance
Poor
Tensile Strength
700 psi
Water Resistance
Good
Texture
Smooth
Adhesive Type
Plain Backing
Minimum Temperature
-80 Degrees F
Density
1.25 g/cc
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Red, Durometer 40 Shore A, Grade Food Grade, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 500 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 1/4 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth