  • Mfr # BULK-RS-S40-63
  • Zoro # G7275179
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
High Temperature, Low Compression Set
Min. Temp. (F)
-60 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-S40-63
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
2 in
Rubber Length
10 ft
Overall Width
2 in
Overall Length
Overall Thickness
0.0625 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Min. Temp. (F)
-60 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Grade
Food
Color
Material
Max. Temp. (F)
400 Degrees F
Compression Set
20 %
Water Resistance
Good
Density
1.25 g/cc
Chemical Resistance
Good
Shape
Strip
Tensile Strength
700 psi
Adhesive Type
Plain Backing
Minimum Temperature
-80 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Maximum Temperature
500 Degrees F
Texture
Smooth
Abrasion Resistance
Poor
Weather Resistance
Excellent
Oil Resistance
Fair
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Red, Durometer 40A, Grade Food, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B, Maximum Temperature 500 Degrees F, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 2 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.0625 in, Abrasion Resistance Poor, Chemical Resistance Good, Oil Resistance Fair